Jak długo może działać klimatyzacja?

Jak długo może działać klimatyzacja?

Jak długo może działać klimatyzacja? Klimatyzacja to najlepszy sposób na zapewnienie odpowiednich warunków pod względem temperatury i wilgotności w naszym domu. Mity mówiące o negatywnym wpływie klimatyzacji na zdrowie wynika z błędów, jakie zostały popełnione podczas użytkowania albo eksploatacji. Odpowiednio wykonana klimatyzacja w znacznym stopniu poprawia jakość powietrza, może nam służyć przez wiele lat, dzięki temu ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie.

Jak działa klimatyzacja

Działanie klimatyzacji polega w skrócie na pobraniu energii z jednej części klimatyzatora i przekazaniu go drugiej części. W skład schematu klimatyzacji domowej wchodzą następujące części:

 – część zewnętrzna, w której umieszczony jest zawór, skraplacz, sprężarka, sprężenie czynnika chłodniczego powoduje, że ciepło zostaje oddane na zewnątrz,

 – miedziane rury, przez które ciepło zostaje przetransportowane na zewnątrz, do agregatu,

 – część wewnętrzna, klimatyzatory typu split zawierają parownik i wentylator wymuszający przepływ powietrza, ten moduł służy do wychwytywania ciepłego powietrza i dostarczania zimnego,

 – czynnik chłodniczy, który jest ciepły i zimny, po odpowiednim sprężeniu powraca do części wewnętrznej i tam po rozprężeniu zbiera ciepło.

Nowoczesna klimatyzacja do mieszkania może spełniać wiele funkcji, oprócz chłodzenia pomieszczeń, może służyć dodatkowo do wentylacji, ogrzewania, oczyszczania i jonizowania powietrza. Aby klimatyzacja działała prawidłowo, należy regularnie przeprowadzać serwis klimatyzacji.

Klimatyzacja a zdrowe powietrze w domu

Zalecane jest, aby proces klimatyzacji i wentylacji pomieszczeń odbywał się oddzielnie, jeśli w pomieszczeniu jest mechaniczne wspomaganie wentylacji, to trzeba je wyłączyć na czas pracy klimatyzacji. Wydajność jej pracy zmniejsza się, jeśli ciepłe powietrze cały czas jest nawiewane z zewnątrz. Klimatyzacja domowa może być dobrym rozwiązaniem dla alergików. Umieszczenie w klimatyzatorze specjalistycznego filtra umożliwia oczyszczenie powietrza z dużej większości, alergenów, pyłów, kurzu i zarodników grzybów. Zamontowanie dodatkowo systemu jonizacji powietrza również w dużej mierze zwiększa jego jakość, co zalecane jest dla osób chorych na astmę i małych dzieci. Organizm ludzki pracuje optymalnie w warunkach temperatury powietrza o wysokości od 23 do 26 stopni C. i wilgotności około 60%. Temperatura klimatyzatora nie powinna być ustawiana bez przestrzegania zasady, że różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz, a w środku pomieszczenia nie może być większa niż 7 stopni C. Klimatyzacja do domu w odpowiedni sposób użytkowana powinna uwzględniać, że regulacja kierunku nadmuchu oraz szybkości jego przepływu może zapobiec ewentualnym przeciągom, szybkość nadmuchu powinna być mniejsza niż 0,2 s. Nie przestrzeganie tych zasad może spowodować, że jeśli wejdziemy spoceni do pomieszczenia o dużej różnicy temperatury, nasz organizm nie będzie miał możliwości, aby się tak szybko zaadaptować i grozi to zapaleniem zatok, czy bólem gardła. Odpowiedniej jakości klimatyzacja do mieszkania nie tylko ochładza powietrze do odpowiedniej temperatury, ale usuwa z niego także nadmiar wilgoci. Takie powietrze jest dużo lepiej przyswajane przez organizm i oddziałuje pozytywnie na samopoczucie.

Klimatyzacja w domu – jak długo działa?

Tani klimatyzator ma zazwyczaj niższą klasę i może być drogi w eksploatacji, kosztowniejsza klimatyzacja do mieszkania przy zakupie często okazuje się dużo tańsza w eksploatacji. Jeśli serwis klimatyzacji jest przeprowadzany regularnie, to urządzenie rzadko się psuje i naprawa klimatyzacji jest zbędna. Przegląd powinien być wykonywany przed i po sezonie chłodzenia, czyli dwa razy do roku, oczywiście jeśli klimatyzacja działa również na zasadzie ogrzewania, serwisowanie trzeba przeprowadzać częściej. Wymiana filtrów powinna odbywać się raz na trzy miesiące, zanieczyszczone filtry nie spełniają swoich funkcji, a zalegający brud utrudnia przepływ powietrza przez chłodnicę, co w konsekwencji zwiększa pobór energii elektrycznej i koszty eksploatacyjne okazują się dużo wyższe. Nieodpowiedni montaż instalacji w dużej mierze powoduje, że naprawa klimatyzacji jest często konieczna. Zewnętrzny moduł nie powinien znajdować się w miejscu nadmiernie nasłonecznionym, bo powoduje to zmniejszenie efektywności klimatyzatora. Klimatyzacja domowa musi być zamontowana w ataki sposób, aby przepływ powietrza był swobodny, ponieważ urządzenie może się szybko przegrzewać. Często obserwuje się także wyciek skroplin, które powstają wskutek niedrożnego odpływu. Moduł wewnętrzny powinien być umieszczony w miejscu oddalonym przynajmniej o 1 metr od innych urządzeń elektrycznych. Klimatyzacja do domu, która jest starego typu, jest też mniej wydajna, może pracować głośniej, powodować większe zużycie prądu i być mniej efektywne. Przeprowadzanie w porę napraw klimatyzacji i regularne dokonywanie serwisów klimatyzacji sprawia, że urządzenie może nam służyć przez wiele lat. Koszt nowego urządzenia należy rozważyć, jeśli koszty zakupu części i napraw przekraczają zakup nowego modelu oraz w sytuacji, kiedy na rynku nie ma już dostępnych części.

degress

Related Posts

Jak działa system radarowy?

Jak działa system radarowy?

Renowacja okien drewnianych

Renowacja okien drewnianych

Izolacja dachu pianką

Izolacja dachu pianką

Klimatyzatory

Klimatyzatory