Jak otworzyć własne krematorium dla zwierząt? Zwierzęta domowe to niezwykli przyjaciele dla każdej rodziny. Zdecydowana większość ludzi traktuje je dokładnie tak jak członków swojej rodziny. Nie ma zatem się co dziwić, że w chwili, gdy przychodzi czas na pożegnanie z ukochanym psem lub kotem, ich właścicielom zależy na profesjonalnej usłudze kremacji i odpowiednim pożegnaniu. Z racji tego, iż krematorium dla zwierząt staje się coraz popularniejsze, na mapie Polski pojawia się coraz więcej tego typu miejsc.
Krematorium dla zwierząt to tak naprawdę rewelacyjny pomysł na biznes, ponieważ popyt na tego typu usługi będzie nieustannie rósł z roku na rok. Jeśli ktoś chce otworzyć dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, firma świadcząca usługi z zakresu kremowania zwierząt na pewno będzie absolutnym strzałem w dziesiątkę. Zanim otworzymy swoje własne krematorium dedykowane zwierzętom, trzeba oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, iż po drodze może czyhać na nas całkiem sporo niedogodności i komplikacji. Jak dokładnie przebiega procedura związana z utworzeniem własnego krematorium dla zwierząt? Jak wyglądają wszystkie urzędowe procedury? Na te oraz wiele innych pytań postaramy się udzielić odpowiedzi w niniejszym artykule.
Własne krematorium dla zwierząt – pakiet najważniejszych informacji
Podstawową informacją, o której należy wiedzieć, jest fakt, iż utworzenie własnego krematorium dla zwierząt tak naprawdę nie jest trudne. Trzeba jednak oczywiście posiadać odpowiednią wiedzę, gdzie się zgłosić oraz jakie wnioski złożyć, aby móc cieszyć się uzyskaniem pozytywnej decyzji. Zdarzają się czasem takie sytuacje, gdy osoby chcące otworzyć własną działalność gospodarczą, zgłaszają się do wójtów z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy dla krematorium. Niestety, nie wszyscy włodarze gmin i miast są aktualnie gotowi na wydanie warunków zabudowy dla krematorium dla zwierząt. W Polsce z takimi sytuacjami można spotkać się dość często. Jak sobie wówczas można poradzić? Podstawowa rzecz, którą koniecznie należy zrobić, to odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Niestety, w wielu przypadkach to także nie będzie łatwe. Niektóre przykłady polskich przedsiębiorców pokazują, że odwołali się oni od decyzji wójta do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Z racji tego, iż zdaniem wójta danej gminy planowana inwestycja nie leżała w odpowiednim sąsiedztwie, w dalszym ciągu odmawiał on wydania zgody na uruchomienie tego rodzaju działalności gospodarczej.
Co można zrobić w takiej sytuacji? W przypadku, gdy krematorium dla zwierząt mieści się w pojęciu “obsługi mieszkańców”, to od decyzji wydawanych przez urzędników jak najbardziej można odwoływać się do wyższych instancji. Wiadomo przecież, że prowadzenie grzebowiska oraz spalanie zwłok jest dokładnie uregulowane w polskich ustawach dotyczących utrzymania czystości i porządku. A na tym każdej polskiej gminie powinno przecież zależeć. Do powstania krematorium dla zwierząt muszą dookoła istnieć działki, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. Gdy ten warunek jest spełniony, nie powinno być żadnych problemów z uruchomieniem takiego krematorium przeznaczonego dla zwierząt. W wielu przypadkach przedsiębiorcy mają problem, aby móc działać w sposób zgodny ze wszystkimi aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Warto jednak nigdy się nie poddawać i pamiętać o tym, że jedna negatywna decyzja absolutnie niczego nie zmieni, a do utworzenia krematorium dla zwierząt jest już niedługa droga.
Jak działa krematorium dla zwierząt?
Każda firma ma nieco inną specyfikę działania, jednak w przypadku krematoriów dla zwierząt możliwe jest wyodrębnienie kilku podstawowych procedur. Każde profesjonalne krematorium dla zwierząt odbierze zwierzę z kliniki weterynaryjnej bądź z domu. W takim krematorium jest również specjalne miejsce, w którym można zorganizować specjalne ostatnie pożegnanie ze zwierzęciem. Pożegnaniu towarzyszyła odpowiednia oprawa, dzięki czemu cała uroczystość ma podniosły, niepowtarzalny charakter. Właściciel zwierzęta może przynieść swoją urnę na prochy bądź zakupić ją na miejscu w krematorium. Jest to bardzo prosta procedura, która jednocześnie daje możliwość na godne i bardzo uroczyste pożegnanie ze zwierzęciem.
Po co ludzie zakładają krematoria dla zwierząt?
Zwierzęta domowe w chwili obecnej odgrywają dla zdecydowanej większości ludzi niezwykle ważną rolę. Są to nasi ukochani przyjaciele, bez których nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Jeśli pies bądź kot odchodzą z tego świata, to jest to ogromny ból i cierpienie dla wszystkich domowników porównywalne z odejściem bliskiego człowieka. Polacy coraz częściej rezygnują z grzebania zwierząt na swoich posesjach na rzecz kremacji i wykupienia specjalistycznej urny. Wszystkim zależy na tym, aby zwierzę, które odeszło, mogło być pożegnane w sposób godny. Urna z prochami przechowywana w domu daje z kolei sposobność na obcowanie ze zwierzęciem nawet po jego odejściu z tego świata. Krematorium dla zwierząt sukcesywnie wybiera z roku na rok coraz więcej właścicieli czworonogów.