Jak wybrać płytki ceramiczne do łazienki?

Jak wybrać płytki ceramiczne do łazienki?

Jak wybrać płytki ceramiczne do łazienki? Płytkami ceramicznymi możemy wyłożyć różnego rodzaju wnętrza, jednak najpopularniejszym wyborem jest wykorzystanie ich w łazience. Jakie jednak płytki ceramiczne do łazienki wybrać? Czym warto się kierować i na co zwracać uwagę? W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat płytek ceramicznych i doradzamy, jak dobrać je do danego stylu naszej łazienki. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Płytki ceramiczne a wystrój wnętrza

Dobór płytek ceramicznych do wykończenia danego wnętrza może być kłopotliwy, a wszystko przez ich bogatą ofertę na rynku. Czym zatem kierować się wybierając płytki ceramiczne? Jeżeli nasza łazienka jest klasyczna i zależy nam na wykończeniu pasującym do takiego stylu, wtedy warto wybrać płytki z imitacją drewna oraz kamienia. W przypadku klasyki możliwości jest całe mnóstwo. W przypadku nowoczesnej łazienki, wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz upodobań. Aby nadać odrobiny nowoczesności, wystarczy wybrać płytki ceramiczne o rzucających się w oczy kolorach bądź z wyjątkowymi wzorami. Minimalistyczna łazienka a płytki ceramiczne? Żaden kłopot – do takiej łazienki warto wybrać spore oraz gładkie płytki ceramiczne, o jednolitej barwie oraz imitujące metal bądź szkło. Rustykalna łazienka idealnie natomiast może wyglądać w połączeniu z dekorami oraz płytkami łazienkowymi z kwiatowymi wzorami.

Jakie rodzaje płytek ceramicznych wyróżniamy?

Płytki ceramiczne dzielą się na kilka rodzajów. Do najpopularniejszego zaliczamy glazurę oraz klinkier szkliwiony. Glazura to cienkie oraz kruche i pokryte szkliwem płytki fajansowe. Warto wiedzieć, że można je układać tylko na ścianie. Klinkier szkliwiony jest natomiast materiałem bardzo twardym, odporny na uszkodzenia i posiadającym wysokie parametry techniczne. Odnośnie dostępności, to można go znaleźć w wielu kolorach. Płytki mają to do siebie, że nie są równe, ale dzięki temu pasują do rustykalnych wnętrz. Płytki z tego materiału są stosowane nie tylko na ściany, ale również na podłogi. Innym rodzajem płytek ceramicznych jest gres porcelanowy. Są to płytki powstałe ze zmielenia kwarcu, kaolinu oraz skaleni. Ją jednolite w swojej strukturze, twarde, odporne na uszkodzenia, plamienie, a także chemiczne środki. Należy wspomnieć, iż gres porcelanowy często jest polerowany. Może być stosowany zarówno na podłogi jak i na ściany.

Wielkość łazienki a rodzaj płytek

Dobór płytek ceramicznych do wielkości łazienki jest także bardzo istotną kwestią, o której też nie należy zapominać. Łazienki niewielkie, z dużą ilością mebli oraz sprzętów powinny mieć płytki o spokojnych, nie krzykliwych barwach. Do większych łazienek urządzonych zdecydowanie minimalistycznie pasują natomiast płytki w żywych kolorach, dzięki czemu pomieszczenie stanie się ożywione i przyjemniejsze dla oka.

Mogłoby się wydawać, iż na wybór płytek ceramicznych wielkość, kształt pomieszczeń oraz ilość mebli oraz urządzeń w łazience nie ma żadnego wpływu. Nic bardziej mylnego. Prawda jest taka, że do małych łazienek idealnie pasują nie niewielkie płytki, ale te wielkoformatowe sprawdzają się równie dobrze. Warto jednak wiedzieć, że będzie to dobry wybór tylko wtedy, kiedy w takiej łazience zmieści się co najmniej jeden, a najlepiej dwa rzędy takich płytek – bez ich przycinania.

Ważną kwestią odnośnie wymiarów płytek ceramicznych umieszczanych na ścianach łazienki jest również to, na jakiej wysokości znajduje się umywalka oraz wanna. Oczywistym jest, iż najlepszym rozwiązaniem jest wybranie takich płytek, aby nie trzeba było wiele z nich przycinać.

Modny wystrój łazienki a płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne można dostać w wielu wzorach oraz kolorach. Jeżeli zależy nam na dekoracyjności, to do tego trendu zaliczamy głównie mozaiki, które mogą być stosowane jako samodzielne wykończenie bądź uzupełniać aranżację z innych płytek. Do łazienki urządzonej w stylu minimalistycznym płytki ceramiczne powinny mieć najlepiej spore wymiary, tak aby tworzyły powierzchnię podzieloną niewielką ilością fug. Jeśli odpowiednio wybierzemy płytki, to uzyskamy pomieszczenie o wyjątkowym wystroju.

Co jeszcze warto wiedzieć? Wybierając płytki ceramiczne, warto również wziąć pod uwagę fakt, jak jest zaaranżowana ściana naprzeciwko wejścia do łazienki. W przypadku gdy mamy umywalkę na środkowej ścianie, dobrym rozwiązaniem jest jej wyeksponowanie dzięki wykończeniu umywalkowego blatu płytkami ceramicznymi o innym wyglądzie niż w pozostałej części pomieszczenia. Można też ułożyć nad nią dekoracyjne płytki. Kiedy jednak na wprost wejścia jest wanna, to nad nią można ułożyć interesujący wzór bądź postawić na wykończenie mozaiką.

Co natomiast w sytuacji, gdy na wprost wejścia do łazienki jest toaleta? W takim przypadku warto urządzić tak łazienkę, aby toaleta nie była na pierwszym planie. Aby to zrobić, należy sprawić, aby przytłoczyły ją odpowiednio dobrane płytki. Aby taki efekt otrzymać, wystarczy zdecydować się na ułożenie na ścianach oraz na podłodze płytek w kolorze i wzorze podobnym do toalety.

degress

Related Posts

Jak czyścić dywany i dywaniki?

Jak czyścić dywany i dywaniki?

Ile za meble kuchenne?

Ile za meble kuchenne?

Hurtownia sztucznych kwiatów – nie tylko dla florystów!

Hurtownia sztucznych kwiatów – nie tylko dla florystów!

Modne i bezpieczne drzwi wejściowe

Modne i bezpieczne drzwi wejściowe