Komfort snu a materiał, z jakiego jest wykonana pościel

Komfort snu a materiał, z jakiego jest wykonana pościel

Komfort snu a materiał, z jakiego jest wykonana pościel – odpowiednio dobrana pościel gwarantuje niezwykle przyjemny odpoczynek, jest delikatna dla skóry oraz miękka, co zapewnia najwyższy komfort snu. Sen będzie o wiele bardziej efektywny – zapewni nam jak największą regenerację sił, jeżeli będziemy spać w warunkach możliwie jak najbardziej komfortowych. Warto o to zadbać, wybierając odpowiednią pościel. Dobrze dobrana pościel ponadto pozwala uniknąć problemów z praniem lub prasowaniem. Sklepy z pościelą posiadają spory asortyment i ciężko jest się w nim połapać. W niniejszym artykule opisujemy czym różnią się pościele wykonane z różnych materiałów. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Pościel naturalna wzbogacona domieszkami syntetycznymi

Nierzadko pościele są wykonywane z naturalnych włókien takich jak jedwab, len czy bawełna i wzbogacane syntetycznymi domieszkami. Dzięki temu mogą stać się one przykładowo bardziej podatne na prasowanie oraz nie ulegać zagnieceniom w trakcie prania. Jeżeli domieszka nie jest zbyt duża, jej dodatek nie wpływa na komfort snu. Występuje w wielu gamach kolorystycznych i wzorach, dzięki czemu każdy może wybrać to, co lubi. 

Pościel z mikrofibry

Komfort snu a materiał, z jakiego jest wykonana pościelPościel wykonana z mikrofibry to tak naprawdę pościel syntetyczna o dużych walorach użytkowych. Mikrofibra to inaczej mikrowłókno lub mikrofaza. Powstaje z niezwykle cienkich poliestrowych włókien. Charakteryzują ją właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne. Jest przyjemna w dotyku i daje skórze oddychać. Ogranicza powstawanie roztoczy, które są alergenami. Pościel wykonana z mikrofibry jest trwała i estetyczna. Nie jest potrzebne jej prasowanie czy też pranie w bardzo wysokich temperaturach. Jest dostępna w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu można ją dopasować do wystroju sypialni.

Pościel naturalna

Pościel wytworzona z naturalnych materiałów takich jak wełna, jedwab, len czy bawełna są niezwykle przyjemne w dotyku. Taka pościel nie pozwala skórze się pocić, dzięki czemu w kołdrze, poduszce bądź prześcieradłach będzie powstawać o wiele mniej drobnoustrojów chorobotwórczych. Do cieszących się największą popularnością pościeli z bawełnianych włókien zaliczamy:

 • Pościele lniane – są antyalergiczne oraz antystatyczne i zapewniają dobrą izolację przed niską temperaturą. Minusem jest fakt, iż niezwykle łatwo się gniotą i są problematyczne podczas prasowania.
 • Pościele jedwabne – są wybawieniem w upalne, letnie noce, z tego względu iż są chłodne w dotyku. Ponadto są delikatne, nadają się dla alergików i nadają sypialni szlachetną nutkę. Działają kojąco na układ nerwowy człowieka, co dobrze wpływa na skórę. Do znanych materiałów jedwabnych zaliczamy satynę, żakard oraz adamaszek.
 • Pościele satynowe – wykonane z satyny pościele mogą być jedwabne bądź bawełniane. Jedwabna satyna jest znacznie chłodniejsza, natomiast satyna bawełniana – cieplejsza w dotyku. Pościel satynowa posiada delikatny połysk i jest podobna do pościeli jedwabnej. Ma wielu zwolenników.
 • Pościel flanelowa – zagwarantuje cieplny komfort. Jest trwała i odporna na uszkodzenia, a jednocześnie miękka w dotyku. Jest pokryta jedno lub dwustronnie włókienną okrywą posiadającą charakterystyczny meszek, który po kilkukrotnym praniu niestety staje się zmechacony.
 • Pościele z kory – popularne i występujące w wielu domach pościele z kory posiadają sporo zalet – nie gniotą się, są lekkie oraz niedrogie. Są idealne do użytku przez cały rok. 
 • Pościele wełniane – pościele wykonane z wełny są uważane za luksusowe. Są idealne nie tylko jakby się mogło wydawać w chłodne noce, ale także w te gorące, gdyż pościel wełniana zapewnia bardzo dobrą wentylację, dopasowując się do temperatury ciała człowieka. Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż zmniejsza ona nieprzyjemne dolegliwości reumatyczne. Polecana jest ona alergikom, gdyż nie zbiera kurzu. Najpopularniejszą wełną używaną do produkowania pościeli jest kaszmir, niezwykle delikatny i przyjemny w dotyku.
 • Pościele z adamaszkiem – adamaszek może być podobnie jak satyna wykonany z jedwabiu bądź bawełny. Jest to gruby, odporny na rozerwania materiał, posiadający połyskliwy wzór.
 • Pościel z perkalu – perkal jest gładką tkaniną z wyraźnym splotem płóciennym, całkiem wytrzymałą oraz grubą. Może być wielokrotnie prana i nawet wtedy nie straci swoich cech użytkowych. Wadą jest konieczność jej częstego prasowania.
 • Pościele z bawełnianego bądź wełnianego dżerseju – jeżeli splot takiej pościeli jest odpowiednio gęsty, to tkanina ma sporą trwałość oraz jest wysokiej jakości.
 • Pościele z batystu – batyst może być tkaniną lnianą bądź bawełnianą. Jest to materiał lekki, subtelny oraz niezwykle delikatny, lecz niestety nie jest zbyt trwały.
 • Pościele z długowłóknistej bawełny egipskiej – niezwykle luksusową tkaniną bawełnianą na pościel jest długo włóknista bawełna egipska, zwana mako. Jest ona niezwykle wytrzymała, gruba oraz ciepła. Tkaniny wykonane z bawełny są zazwyczaj trwałe, łatwe w praniu i prasowaniu. Ponadto, pozwalają one skórze oddychać i bardzo dobrze sprawdzają się w odprowadzaniu nadmiernej wilgoci.

degress12

Related Posts

Jak czyścić dywany i dywaniki?

Jak czyścić dywany i dywaniki?

Ile za meble kuchenne?

Ile za meble kuchenne?

Hurtownia sztucznych kwiatów – nie tylko dla florystów!

Hurtownia sztucznych kwiatów – nie tylko dla florystów!

Modne i bezpieczne drzwi wejściowe

Modne i bezpieczne drzwi wejściowe