Automatyka w naszych domach

Automatyka w naszych domach

Automatyka w naszych domach – automatyczne rozwiązania coraz częściej trafiają pod nasze strzechy. Jeśli myślimy o automatycznych rozwiązaniach do naszego domu, przeważnie chodzi nam o sprzęt AGD, a w tym najliczniejszego ostatnio reprezentanta, czyli roboty sprzątające. Są jednak rozwiązania dające bardzo dużą wygodę, a czasem oszczędność pieniędzy. Niektóre opisywane poniżej propozycje niekoniecznie są stricte automatyką, ale połączenie ich z innymi technologiami sprawia, że warto jest o nich wspomnieć. 

Rolety okienne

Rolety okienne warto jest założyć, niezależnie od tego, czy będą automatyczne, czy nie. Szczególnie warto jest inwestować w rolety zewnętrzne, z zewnętrznymi prowadnicami . Jeśli rolety są w standardzie antywłamaniowym, to daje nam jeszcze dodatkowy bonus. Najważniejszą jednak zaletą rolet jest wspomaganie w regulacji temperatury wewnątrz domu lub mieszkania

W naszych szerokościach geograficznych coraz częściej spotykamy się z sytuacją, kiedy w zimie musimy dogrzewać, a w lecie chłodzić. Generuje to oczywiście koszty. Spora część z nich może zostać ograniczona, jeśli zastosujemy rolety, oraz w odpowiednim momencie będą się one podnosić, i opuszczać. Rolety, kiedy są opuszczone, zapobiegają nasłonecznianiu mieszkania. Okna wywołują w naszym domu coś w rodzaju mikro efektu cieplarnianego. Jeśli latem pozwolimy przez okna wpadać promieniom słonecznym, ukrop w domu murowany. Jeśli rolety będą zamykać i otwierać się samoczynnie w zależności od pory dnia, możemy zmniejszyć maksymalną temperaturę w domu nawet o 10 stopni. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie czujników nasłonecznienia, które każdą z rolet sugerowałyby indywidualnie.

Rolety w zimie dają odwrotny efekt. Zimą staramy się oczywiście, aby ciepło z domu nie uciekało. Najwięcej ciepła z domu ucieka oknami. Opuszczone rolety sprawiają, że pomiędzy oknem a roletą tworzy się izolacyjna warstwa powietrza. Oczywiście zimą najistotniejsze jest, aby słońce w miarę możliwości wpadało przez okna do domu. Automatyzacja rolety pozwala na to, że kiedy nie ma nas w domu w ciągu dnia, rolety opuszczają się i podnoszą. Kiedy jesteśmy w domu, są podniesione, aby umożliwić maksymalne doświetlenie naturalne, natomiast w nocy, kiedy jest najcieplej, rolety są opuszczone.

Brama wjazdowa z wideofonem

Coraz częściej wokół naszych domów montujemy masywne płoty, a razem z nimi instalujemy bramy wjazdowe. Bramy te mają różne konstrukcje. Mogą być przesuwne, uchylne, jedno i dwuskrzydłowe. Mają jednak jedną wspólną cechę — są ciężkie. Ręczne zamykanie i otwieranie takiej bramy jest trudne. Dla niektórych kobiet lub osobom starszym sprawia to ogromny kłopot. Czasem bywa to również niemożliwe. Doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie napędu do bramy, którą otwieram z pilota. Nie jest to jednak wszystko.

Czasem zdarza się tak, że ktoś do nas przyjeżdża np. kurier i chce nam zostawić paczkę, ale nas akurat nie ma w domu, czasem znajomy do nas przyjechał i chce coś dla nas zostawić, ale nie ma nas w domu. Takiej sytuacji najlepiej jest zamontować wideofon oraz za pomocą odpowiedniej aplikacji połączyć, wideofon, telefon oraz bramę. Kiedy to zrobimy, każdy będzie mógł przez wideofon do nas zadzwonić na smartphone, a my będziemy mogli zdalnie otworzyć lub zamknąć bramę.

Oświetlenie w domu

Oświetlenie to element naszego domu, który doskonale nadaje się do automatyzacji. Rozwiązanie takie ma jednocześnie kilka dużych zalet. Przede wszystkim warto jest wspomnieć o tym, że automatyzacja oświetlenia w podstawowej postaci jest stosunkowo tanie oraz proste w wykonaniu. Podobnie jak w przypadku bram, można system taki mieć wgrany w telefonie i sterować nim.

Automatyzacja oświetlenia daje nam przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Co prawda korzystamy w domach powszechnie z ledowych źródeł światła, ale nie oznacza to, że nie czerpią one energii czy nie zużywają się. Automatyzacja pozwala przede wszystkim na to, aby światło nie świeciło się bez potrzeby w pomieszczeniach, w których nas nie ma. Systemy automatyzacji oświetlenia dają nam również do wyboru kilka trybów. Jednym z nich jest utrzymywanie wieczorem w kilku pomieszczeniach małego, ale ciągłego natężenia światła. Po naszym wejściu do pomieszczenia światło automatycznie zaczyna świecić mocniej. Automatyczne sterowanie światłem pozwala również na zabezpieczenie domu, kiedy nas nie ma w nim przez długi czas. Włamywacze bardzo często obserwują dom. Najlepszym sygnałem dla nich jest ten, kiedy przez kilka dni w domu wieczorem nie pali się światło. Aplikacja pozwala nam na włączenie trybu ochrony. Jego zasada działania opiera się na włączaniu światła wieczorem i symulowanie jego rozkładu w taki sposób, jak by to człowiek w domu je włączał i wyłączał. Włamywacze przeważnie, nawet jeśli mają inne sygnały mówiące, że dom jest opuszczony, takie jak brak auta na podjeździe czy brak ruchu ludzi wokół domu, nie czują się pewnie i bardzo często rezygnują z przestępczych działań wymierzonych w nasze domostwo. Dzięki tak prostym zabiegom możemy ochronić naprawdę sporą część naszego majątku.

degress

Related Posts

Jak czyścić dywany i dywaniki?

Jak czyścić dywany i dywaniki?

Ile za meble kuchenne?

Ile za meble kuchenne?

Hurtownia sztucznych kwiatów – nie tylko dla florystów!

Hurtownia sztucznych kwiatów – nie tylko dla florystów!

Modne i bezpieczne drzwi wejściowe

Modne i bezpieczne drzwi wejściowe