Warszawa podolog: chyba nie ma osoby, która nigdy nie miała odcisków ani modzeli! A wszystko z powodu niewłaściwych butów. Takie zmiany na stopie są wynikiem długotrwałego tarcia lub ucisku na skórę. Przejawia się w postaci obszarów zrogowaciałych (martwica komórek nabłonka).
Odciski dzielą się na dwa rodzaje: suche i mokre. Ich różnica polega na tym, że w miejscu powstawania gromadzi się ciecz, tworząc w ten sposób mokry odcisk. Z czasem mokre odciski mogą zamienić się w suche, które mają głęboki rdzeń. Modzele to jeden z rodzajów odcisków, który charakteryzuje się pogrubieniem zrogowaciałej skóry stopy, bez rdzenia, przez co osoba odczuwa silny ból, wie który na pomocą skalpela i usuwa takie zgrubienia skóry. Samoleczenie jest niewskazane i obarczone ryzykiem powikłań.
Przyczyny odcisków:
- Wąskie, obcierające buty.
- Długi spacer lub długotrwałe stanie.
- Płaskostopie.
- Cukrzyca, łuszczyca, hipowitaminoza.
Usuwanie modzeli i odcisków przez podologa w Warszawie
Usuwanie odcisków odbywa się najczęściej za pomocą specjalnych zmiękczaczy i frezów, zrogowaciały naskórek jest dokładnie złuszczany. Czasami na ratunek przychodzą ortezy rozładowujące, aby zmniejszyć nadmierny nacisk na bolesny obszar. Są one szczególnie potrzebne, jeśli na stopie powstały pęknięcia, które powodują ból.
Pomimo popularności nietradycyjnych metod leczenia suchości, modzeli i odcisków, podolog w Warszawie kategorycznie nie zaleca wycinania tych zgrubień naskórka w domu i samoleczenia. Interwencję najlepiej powierzyć specjalistom. Podolog nie dopuści do zakażenia rany, a po ostrożnym i starannym usunięciu zmiany na stopie pomoże dobrać odpowiednie buty i zaleci zestaw bezpiecznych zabiegów regeneracyjnych.
Dlaczego warto iść do podologa w Warszawie?
- Skuteczność leczenia odcisków i modzeli nowoczesnymi metodami.
- Zgrubienia skóry (rdzenie) na stopach zostaną usunięte bezboleśnie i dokładnie.
- Bezpieczeństwo interwencji, która jest wykonywana wyłącznie przy użyciu sterylnych narzędzi.
Usuwanie odcisków nie jest potrzebne, jeśli przestrzegasz prostych zasad i zapobiegasz ich pojawianiu się:
- Przestrzegać zasad higieny.
- Terminowy profesjonalny pedicure podologiczny, usuwanie zrogowaciałych tkanek.
- Używać specjalnych kremów do stóp.
- Nosić wygodne buty.
Korekcja onycholizy w gabinecie podologa w Warszawie
To odklejanie płytki paznokcia od łożyska, kruchość paznokci, pęknięcia, ubytki pod paznokciem, nie jest to estetyczny wygląd paznokci. Oderwanie płytki od łożyska paznokcia może nie być głównym powodem skontaktowania się ze podologiem w Warszawie który, widząc problem, może podjąć szereg działań. Istnieje wiele przyczyn rozwoju tej patologii: od zaburzenia ogólnoustrojowych procesów wewnętrznych w organizmie po efekty mechaniczne lub chemiczne. Dlatego w każdym przypadku przed podjęciem leczenia uszkodzonego paznokcia podolog musi znaleźć przyczynę rozwoju onycholizy.
Przyczyny onycholizy:
- Urazowe – powstaje w wyniku uszkodzenia paznokcia lub przestrzeni podpaznokciowej w wyniku ran, oparzeń, efektów chemicznych lub fizycznych, długotrwałego kontaktu z wodą lub noszenia ciasnych butów.
- Endokrynologiczne – powstają na tle zaburzeń endokrynologicznych i zaburzeń hormonalnych.
- Grzybica – jest wynikiem tworzenia się kolonii drobnoustrojów w przestrzeni podpaznokciowej ze zmianami w łożysku paznokcia przy zachowaniu prawidłowego paznokcia. Może być wynikiem długotrwałej infekcji grzybiczej z uszkodzeniem płytki paznokciowej i powstawaniem ognisk wtórnej onycholizy.
- Bakteryjne – występuje, gdy następuje wtórna infekcja.
- Alergiczny – rozwija się na tle przyjmowania leków o właściwościach fotouczulających, kontaktu z chemikaliami.
Korekcja odklejonej płytki paznokcia od łożyska
Podolog przede wszystkim oczyszcza złuszczony obszar. Jeśli dotknięty obszar jest duży i podczas terapii odsłonięta jest ponad 1/3 łożyska paznokcia, należy zadbać o ochronę łożyska paznokcia w codziennym życiu. Do ochrony najlepiej używać materiałów tekstylnych. Ortezy silikonowe stworzą efekt cieplarniany, dlatego ich stosowanie nie jest zalecane. Jeśli klient jest gotowy do ponownego rozważenia swoich poglądów na temat butów podczas rekonwalescencji, dopuszczalne jest pozostawienie otwartego łożyska paznokcia. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie metody protetyki płytki paznokcia przy użyciu specjalnych materiałów.
Rodzaje materiałów do protetyki:
- Akryl.
- Żel.
- Spoiwo.
Różnią się stopniem sztywności materiału, sposobem aplikacji oraz czasem utwardzania na paznokciu. Są nakładane na łożysko paznokcia i zapobiegają rozwojowi grzybów i innych infekcji. Podolog podczas wizyty w jego gabinecie oprócz zastosowanych zabiegów, może zalecić przyjmowanie suplementów diety z witaminami, które wpłyną na wzmocnienie płytki paznokci.
Kompleksy witaminowo-mineralne
- Witaminy z grupy B (wpływają na metabolizm i zakończenia nerwowe).
- Antyoksydanty A, E, C, beta-karoten (stymulują procesy regeneracyjne).
- Makro i mikroelementy (wapń, cynk, siarka, miedź, żelazo – zwiększają wytrzymałość paznokci, działają przeciwzapalnie).
- Probiotyki i prebiotyki (normalizują pracę przewodu pokarmowego, zwiększają odporność organizmu).
- Roztwory żelatynowe (zastosowania lecznicze do odbudowy struktury paznokcia).