Projektowanie wnętrz – samodzielnie czy korzystając z usług profesjonalisty?

Projektowanie wnętrz – samodzielnie czy korzystając z usług profesjonalisty?

Już od wielu lat mamy do czynienia z prawdziwym „boom” na własne mieszkania. Młodzi ludzie coraz częściej i szybciej decydują się na zakup swoich czterech kątów, a w końcu dochodzą do momentu, w którym muszą zastanowić się nad czymś takim, jak projektowanie wnętrz. W ich przypadku jest to tym trudniejsze, że nie posiadają w tym absolutnie żadnego doświadczenia https://www.versanis.pl/Meble/Wieszaki/Wieszaki-stojace,c,31. Nic dziwnego, w końcu wcześniej nie mieli okazji w jakikolwiek sposób go zdobyć. Jak więc powinni się w tym odnaleźć, aby nie popełnić błędów mogących zaważyć na komforcie życia w nowym lokum? Czy powinni polegać na inspiracjach, z którymi wcześniej się zapoznawali, czy też iść na „spontan”? Czy muszą to wszystko robić sami? Odpowiedzi na te wszystkie pytania postaramy się udzielić w naszym artykule.

Czy warto kierować się inspiracjami?

Współcześnie już na etapie podejmowania decyzji na temat naszego własnego mieszkania stykamy się z dziesiątkami inspiracji, mających zazwyczaj na celu skłonienie nas ku zakupowi wybranych elementów na nich występujących. Nie warto w pełni polegać właśnie na tych inspiracjach, mając z tyłu głowy to, że wnętrza, które przedstawiają w rzeczywistości nie istnieją. Na zdjęciu uwiecznione są zazwyczaj wnętrza preparowane wyłącznie pod dane zdjęcie – często po prostu niefunkcjonalne i niemożliwe do wykorzystania w życiu codziennym.

To wszystko jednak nie oznacza, że nasze projektowanie wnętrz nie może brać pod uwagę wspomnianych inspiracji. Rzecz w tym, że nie powinny być one czymś, na czym w pełni się polega – mogą za to sugerować nam styl, w którym później będziemy mogli utrzymać całe nasze mieszkanie.

Samodzielne projektowanie wnętrz kontra korzystanie z profesjonalisty

Nie ma co owijać w bawełnę – najbardziej optymalnym rozwiązaniem w kwestii projektowania wnętrz jest samodzielnie wykonanie wszystkiego – od wybrania głównej stylistyki panującej w mieszkaniu (powinna ona być spójna i przemyślana, gdyż to ona zdefiniuje wybór każdego z elementów i to nią będziemy kierowali się w całym procesie), przez stworzenie kosztorysu oraz rozplanowanie naszej strategii, aż po wybranie mebli oraz wszystkich mniejszych elementów stanowiących części składowe finalnej aranżacji mieszkania https://www.versanis.pl/Dekoracje-wnetrz/Stojaki/Stojaki-lazienkowe,c,47. Nie zawsze jednak ufamy sobie na tyle, aby powierzyć samym sobie poprowadzenie całego tego bardzo ważnego i odpowiedzialnego procesu.

 Dlatego właśnie najrozsądniejszym rozwiązaniem w takim przypadku może być skorzystanie z usług projektanta wnętrz – osoby, która tematykę zna od podszewki, a która nie tylko zweryfikuje nasze plany związane z udekorowaniem mieszkania, ale też konfrontuje je z rzeczywistością oceniając, czy podążając według nich stworzymy tylko ładne mieszkanie, czy będzie ono takie, jakie powinno być – jednocześnie piękne oraz funkcjonalne, sprawdzające się w codziennym życiu. Prawdą jest, że na usługi projektanta wnętrz wydamy sporo pieniędzy https://www.102pomyslyna.pl/KALKULATOR/, które moglibyśmy potencjalnie przeznaczyć chociażby na elementy wystroju czy opłacenie ekipy, która zajmie się remontem. Mimo wszystko jednak warto się nad tym zastanowić – zwłaszcza, jeżeli w danym mieszkaniu zamierza się spędzić lwią część swojego przyszłego życia.

Budżet a nasze nowe wnętrze

Rzeczą bardzo wątpliwą, zwłaszcza przy rozmawianiu o skorzystaniu z usług profesjonalisty (który, umówmy się, do najtańszych nie należy) w przypadku projektowania wnętrz jest budżet, którym dysponujemy. Jeżeli jesteśmy młodymi ludźmi, dla których jest to pierwsze mieszkanie, może on być bardzo okrojony – i zapewne taki jest. Jak zatem wycisnąć z niego tyle, ile tylko się da?

Podstawą jest opracowanie kosztorysu. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim musimy zaprojektować i urządzić absolutnie wszystko – od podłóg, przez ściany, aż po meble i większe elementy aranżacji. Jeżeli mamy mały budżet, najpierw kupmy te elementy, które są nam absolutnie potrzebne do życia. Najwięcej pieniędzy z kolei wydajemy na te rzeczy, których później nie będziemy mogli wymienić – podłogi, ściany i inne to właśnie takie elementy wystroju i choć istnieje możliwość ich zmiany, nie jest ona zbyt wygodna i opłacalna.

Opracowując kosztorys zawrzyjmy w nim usługi profesjonalisty, jeśli zdecydujemy się na niego. Sam „dokument” możemy zresztą mu wręczyć, by zobaczyć, czy dobrze ocenia nasz plan związany z wykorzystaniem budżetu, jaki mamy do dyspozycji. Jeżeli z kolei nie decydujemy się na skorzystanie z pomocy projektanta wnętrz, zadbajmy o to, żeby nasze plany związane z wydatkami przejrzała osoba trzecia, najbardziej obiektywna i bezstronna.

POLECAMY ZOBACZYĆ:

Podsumowanie

Projektowanie wnętrz https://www.102pomyslyna.pl to nic prostego i powinno się zdawać sobie z tego sprawę już na starcie. To bardzo odpowiedzialna, żmudna i wymagająca długich godzin przemyśleń praca, w której jednak nie musimy być sami. Musimy pozbyć się ogólnie panującego, a bardzo mylnego przekonania, że wnętrze, w którego aranżacji pomagał profesjonalista nie jest w pełni „nasze” – tak długo bowiem, jak realizuje ono nasze założenia będzie miejscem, z którego będziemy zadowoleni. Niezależnie od tego, kto pomagał nam w jego przygotowywaniu.

 

Polecamy:

 

 

degress

Related Posts

Modne i bezpieczne drzwi wejściowe

Modne i bezpieczne drzwi wejściowe

Jak wybrać płytki ceramiczne do łazienki?

Jak wybrać płytki ceramiczne do łazienki?

Gładź szpachlowa vs tynkowa – którą wybrać?

Gładź szpachlowa vs tynkowa – którą wybrać?

Zalety zamieszkania w domu drewnianym całorocznym.

Zalety zamieszkania w domu drewnianym całorocznym.