Na co uważać przy wynajmowaniu samochodu z wypożyczalni?

Na co uważać przy wynajmowaniu samochodu z wypożyczalni?

Na co uważać przy wynajmowaniu samochodu z wypożyczalni? Wynajem samochodu z wypożyczalni jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą być mobilni i szybko przemieszczać się po mieście, jednak z jakiś względów nie posiadają swojego własnego samochodu.

Każda współczesna wypożyczalnia samochodów posiada całą masę rozmaitych samochodów do wypożyczenia – są tam zarówno pojazdy osobowe, dostawcze – zarówno wyposażone w manualną jak i automatyczną skrzynię biegów. Są tam też dodatkowe udogodnienia takie jak nawigacja GPS czy bagażniki dachowe. Oto kilka najważniejszych wskazówek, którymi należy kierować się przy wynajmowaniu samochodu z wypożyczalni. 

Wypożyczalnia samochodów – czym trzeba kierować się przy jej wyborze? 

W zależności od tego, jakie mamy potrzeby, wypożyczalnia samochodów może pozwolić nam na wynajem krótko bądź długoterminowy, nawet na kilka lat. Na pierwszy rzut oka zasady dotyczące wypożyczania samochodów z wypożyczalni są proste i zrozumiałe. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że największa liczba nieporozumień wynika z niedokładnego przeczytania warunków umowy oraz aneksów, które zostały do niej dołączone.

Oczywiście, nikt nie lubi zbędnych formalności, jednak jeśli zależy nam na tym, aby uniknąć bardzo niemiłych rozczarowań, to dokładne przeczytanie wszelkich zapisów umowy powinno być dla każdego absolutnym priorytetem. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych porad i wskazówek którymi należy kierować się zawsze zanim skorzystamy z usług jakiejkolwiek wypożyczalni samochodów. 

Zbyt niska cena – to może być haczyk! 

Wypożyczalnia samochodów, aby przyciągnąć duże zainteresowanie wśród potencjalnych klientów, musi ich w jakiś sposób zachęcić. Oczywiście najlepszym sposobem na to są bardzo atrakcyjne ceny. Należy jednak mieć świadomość tego, że kierowanie się wyłącznie najniższą ceną to nie jest dobre rozwiązanie. Bezpieczeństwo kosztuje, a atrakcyjna cena w zdecydowanej większości przypadków w wypożyczalniach samochodów nie obejmuje ubezpieczenia OC i AC. Czasem także okazuje się, że niski koszt wypożyczenia wiąże się z brakiem dodatkowych udogodnień takich jak bagażnik, klimatyzacja czy foteliki dla dzieci. 

W wielu przypadkach, na przykład podczas podróżowania indywidualnie i na krótkich odległościach, tego typu dodatkowe funkcjonalności mogą okazać się całkowicie zbędne, jednak przy podróżowaniu z dzieckiem bądź przy organizowaniu długiej wakacyjnej podróży trzeba mieć odpowiednio wyposażony samochód, ponieważ w innym przypadku grozi to dużym niebezpieczeństwem. 

Zwróć uwagę na limit kilometrów 

Zanim zdecydujemy się na wypożyczenie samochodu z wypożyczalni samochodów, dobrze również dokładnie zweryfikować, jakie są zapisy umowy wynajmu pod względem zapisu odnośnie limitu obowiązujących kilometrów. Jest to jedno z najpowszechniejszych zastrzeżeń do umowy pomiędzy wypożyczalnią samochodów a klientami. Wiele razy zdarza się, że ten temat nie jest w ogóle regulowany w umowie. W takiej sytuacji trzeba zwrócić się z konkretnym pytaniem do wypożyczalni samochodów. Jest to istotne, ponieważ gdy przekroczymy dzienny limit kilometrów, będą naliczane opłaty dodatkowe. Trzeba mieć pewność, że gdy przekroczymy ustalony limit, nie będziemy musieli płacić z tego tytułu dodatkowych, ogromnych pieniędzy.

Stan samochodu 

wypożyczalnia samochodów

Gdy decydujemy się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów, w pierwszej kolejności powinniśmy bardzo dokładnie obejrzeć dany samochód oraz upewnić się, że nie ma ono jakichkolwiek defektów takich jak rysy, otarcia oraz usterek innego rodzaju. W innym razie wypożyczalnia samochodów może uznać, że to wypożyczający dokonał tych usterek i nakaże mu za nie zapłacić. Tego rodzaju sytuacje zdarzają się naprawdę często w trakcie wynajmowania samochodów z wypożyczalni ulokowanych za granicą, gdy turyści skupieni na urlopie oraz wakacji w ogóle nie zwracają uwagi na to, w jakim stanie jest wynajmowane przez nich auto.

Długość stażu za kierownicą 

Osoby, które chcą korzystać z usług wypożyczalni samochodów, muszą posiadać również odpowiednio długie doświadczenie w kierowaniu pojazdami. Z reguły każda wypożyczalnia samochodów wymaga, aby osoba wynajmująca samochód miała ukończony 21. rok życia oraz mogła pochwalić się minimum dwuletnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów. Do wypożyczalni często zwracają się również klienci, którzy posiadają prawo jazdy dopiero od kilku miesięcy.

Wymogi wobec klientów odnośnie długiego stażu prowadzenia pojazdów uwarunkowane są oczywiście względami bezpieczeństwa. Wszystkie statystyki – zarówno polskie, europejskie jak i światowe, jasno pokazują, że sprawcami większości wypadków są z reguły młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Im młodszy jest wiek kierowcy i im mniejsze posiada on doświadczenie za kółkiem, tym znacznie większe jest ryzyko, że spowoduje on bardzo groźny wypadek na drodze. Właśnie dlatego każda wypożyczalnia samochodów wymaga, aby jej klienci mieli minimum 21. lat oraz mogli udokumentować, że od minimum 24 miesięcy posiadają prawo jazdy. Ważne jest także to, czy dany kierowca nie spowodował w przeszłości wypadków.

degress

Related Posts

Jak najszybciej i najbezpieczniej dotrzeć do Niemiec?

Jak najszybciej i najbezpieczniej dotrzeć do Niemiec?

Jak zamawiać części samochodowe?

Jak zamawiać części samochodowe?

Jaki akumulator do autolawety

Jaki akumulator do autolawety

Ile kosztuje wynajęcie lawety

Ile kosztuje wynajęcie lawety