Lombard i zasady w nim panujące

Lombard i zasady w nim panujące

Lombard i zasady w nim panujące – lombardy, miejsca kiedyś bardzo znane. Dziś też jest ich trochę na rynku. Lombardy przyjmują różne rzeczy pod zastaw. Najczęściej jest to biżuteria, zegarki czy drobne sprzęty. Jak działają lombardy? Na czym polega ich praca? Jakimi zasadami się kierują? Czy warto skorzystać z ich usług, o tym mówi poniższy artykuł

Jak działa lombard?

Lombard to instytucja, która udziela  jakby pożyczki do ręki w zamian za daną rzecz. Lombardy działają jako spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Mówiąc krótko, nie masz na przysłowiowy chleb, bierz coś najcenniejszego np. biżuterię i idziesz do lombardu. Pracownik wycenia dany przedmiot i wypłaca ci do ręki pieniądze. Umawiacie się na określony termin, że wrócisz i ten przedmiot wykupisz. Oczywiście będzie on już po wyższej cenie. Jeśli  go nie wykupisz zostanie on sprzedany innej osobie. Tak to w przybliżeniu wygląda.

Z usług jakie ma do zaoferowania lombard może skorzystać każdy dorosły, który w ramach otrzymania pożyczki odda w zastaw przedmiot określonej wartości. Oszacowanie przedmiotu przez pracownika jest niezobowiązujące, a także bezpłatne bezpłatne – nie musimy skorzystać z oferty jeśli wycena nie będzie nam odpowiadać. Aby mogło dojść do sfinalizowania transakcji niezbędne jest przedstawienie dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość oraz podpisanie przygotowanej odpowiednio umowy.

Przedmioty w lombardzie

W lombardzie można tak naprawdę zostawić wiele przedmiotów. Praktycznie przyjmuje się pod zastaw prawie wszystko. Oczywiście muszą to być rzeczy, które mają określoną wartość i nie mogą być kradzione. Najczęściej do takich rzeczy należy: sprzęt agd, złoto, srebro, tablety, komputery, monety, konsole do gier, antyki, rzeźby, obrazy, telefony komórkowe i wiele innych rzeczy, które mają wartość. Czasami zdarza się, że  lombardy udzielają pożyczek pod zastaw samochodu. Są sytuacje, że pracownik lombardu może chcieć potwierdzenia własności w postaci np. dowodu zakupu. Musi mieć potwierdzone, że to ty jesteś właścicielem przedmiotów. Przede wszystkim dzieje się tak, gdy w grę wchodzi przedmiot o większej wartości.

Jak dostać pieniądze za określony przedmiot? Każdy Lombard kieruje się swoimi zasadami, dlatego ciężko jest ustalić jednoznaczną odpowiedź. Można założyć, że pożyczka lombardowa zostanie udzielona na okres od pierwszego dnia do trzydziestu dni.  Wszystko zależy jak dogadamy się z przedstawicielem lombardu. Nie jest to reguła i zdarza się bardzo często, że pożyczki długoterminowe pojawiają się coraz częściej w ofercie lombardów. Pożyczona suma będzie uzależniona od jakości/wartości przedmiotu jaki zaoferujesz w ramach zastawu. Przeważnie pieniądze, które otrzymasz będą  w granicach 30-60% wartości zastawu. Przy kosztach pożyczenia należy się przygotować na niemałe opłaty. Zgodnie z ustawą, maksymalne koszty mogą wynieść 25% kwoty pożyczki + 30% za każdy rok trwania umowy.

Jak powinna wyglądać umowa z lombardem?

Jakie zapisy powinna zawierać umowa przygotowana przez przedstawiciela lombardu? Jest ona ważna i dlatego jest sporządzona, żeby zachować w zgodzie interes obydwóch stron. W tym przypadku stosuje się tzw. umowę lombardową. Określona ona zasady i warunki na jakich została udzielona pożyczka.

Umowa lombardowa powinna zawierać dane osoby, która zastawia przedmiot, dokładny opis przedmiotu, formę spłaty pożyczonych pieniędzy, wartość zastawu, opłaty związane zadłużeniem i podpisy obu stron. Jest to podstawowy zapis umowy. Te elementy powinna zawierać dobrze sporządzona umowa lombardowa.

Co jeszcze?

Lombard i zasady w nim panująceZdarza się też , że są lombardy, które udzielają pożyczek online. Taka pożyczka,  w tej formie też jest fajną opcją. Warto przejrzeć oferty danej placówki.  Coraz częściej zdarza się, że w niektórych lombardach istnieje opcja uzyskania pieniędzy przez internet. Oczywiście ma to też swoje minusy, ponieważ wysłanie ciężkiego zastawu może stwarzać problemy. Można podpytać, czy zastawiony przedmiot można zachować i dalej wykorzystywać. Byłaby to fajna opcja w przypadku takich przedmiotów jak telefon, komputer czy telewizor.

Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że żadne rejestry dłużników nie będą sprawdzane. Jest to więc doskonały sposób zdobycia gotówki dla osób, które kiedyś miały do czynienia z Bikiem i boją się, a nawet jako dłużnicy nie dostaną gdzie indziej pożyczki. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj pożyczki to o tym będziesz wiedział tylko ty i pracownik lombardu, który ci tej pożyczki udziela. Jeżeli jesteś w sytuacji faktycznie wymagającej od Ciebie szybkiego pozyskania gotówki to oczywiście pożyczka lombardowa może ci to umożliwić. Czy warto korzystać z usług lombardu? To już każdy sam musi się zastanowić. Jedni tak robią i jest im tak dobrze. Inni boją się tego typu formy. Czy to się opłaca? Ma to swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że potrzeba tylko dowód i przedmiot, który chcemy zastawić. Nie trzeba mieć zaświadczeń o dochodach i szybko dostajemy gotówkę. Minusem jest wysokie oprocentowanie, zaniżenie ceny zastawu, możliwość utraty zastawu i krótki termin spłaty.

degress

Related Posts

Jak czyścić dywany i dywaniki?

Jak czyścić dywany i dywaniki?

Odciski, modzele, nagniotki – dlaczego powstają na stopach?

Odciski, modzele, nagniotki – dlaczego powstają na stopach?

Jak zadbać o paznokcie

Jak zadbać o paznokcie

Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków

Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków