Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są tak ważne?

Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są tak ważne?

Wizyta w klinice dentystycznej to dla wielu z nas ciągle przykry obowiązek, którego unikamy jak ognia do czasu kiedy już po prostu nie ma innego wyjścia. Tymczasem stomatolog to osoba kompetentna nie tylko do leczenia problemów z zębami na tle próchniczym lub wykonywania zabiegów, takich jak leczenie kanałowe. Może on w znacznym stopniu uchronić nas przed utratą zdrowia, a nawet życia. Sprawdź, dlaczego warto regularnie odwiedzać dentystę.

Profilaktyka próchnicy

Próchnica jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych przewlekłych chorób cywilizacyjnych, która na dodatek jest tak stara, jak stary jest ludzki gatunek. Towarzyszyła ludzkości niemal od początku jej istnienia, jednak w ostatnich dekadach rozwinęła się na niespotykaną dotąd skalę. Problem dotyczy szczególnie tak zwanych krajów rozwiniętych, w których spożycie rafinowanego cukru per capita jest bardzo wysokie. Szacuje się, że w Polsce niemal dziewięćdziesiąt procent mieszkańców w każdej grupie wiekowej cierpi na próchnicę.

Choroba ta polega na stopniowym wyniszczeniu się tkanki zęba. Najpierw szkliwa, a następnie zębiny i miazgi. Niestety, ta przewlekła choroba zakaźna coraz częściej dotyka także dzieci, dlatego stomatolog powinien być jednym z najważniejszych lekarzy, których odwiedzamy regularnie z maluchem. Zepsute zęby mleczne z łatwością zarażają stałe, a stąd już blisko do poważnych problemów. Nieleczone zęby mogą zafundować nam cały pakiet bardzo nieprzyjemnych dolegliwości – od przewlekłego zapalenia zatok, aż po choroby serca. Właśnie dlatego stomatolog powinien być lekarzem, którego odwiedzamy regularnie. Jest on w stanie sporządzić kompletny przegląd uzębienia i wyleczyć wszelkie ubytki już na bardzo wczesnym etapie. Nawet jeżeli wydaje nam się, że z naszymi zębami wszystko jest w porządku, sami nie jesteśmy w stanie tego potwierdzić.

Profilaktyka nowotworów jamy ustnej

Jednak stomatolog to nie tylko lekarz, który bada i naprawia nasze uzębienie. Do jego kompetencji należy także kontrolowanie jamy ustnej oraz części gardła od kątem zmian nowotworowych, a przy tym także ich wczesne wykrywanie. Chociaż w powszechnej świadomości utrwalił się stereotyp, że rak jamy ustnej i gardła to przypadłość, która dotyka najczęściej mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia, którzy nałogowo palą papierosy, rzeczywistość jest o wiele bardziej dramatyczna i niebezpieczna. W istocie tego typu nowotwory coraz częściej dopadają także osoby młode, nawet te, które dopiero co ukończyły dwadzieścia kilka lat.

Winą za to naukowcy i lekarze obarczają wirus HPV. Do zakażenia nim dochodzi najczęściej podczas uprawiania seksu oralnego, a w konsekwencji wirus zadomawia się w naszym organizmie i bardzo długo pozostać w ukryciu. Zakażenie jest zupełnie bezobjawowe aż do momentu kiedy w naszej jamie ustnej lub na gardle zaczynają powstawać zmiany nowotworowe. Lekarze zalecają regularną profilaktykę w postaci kontroli całej jamy ustnej za pomocą lusterka. Niestety, niektóre zmiany są niedostrzegalne gołym okiem – mogą bowiem ukrywać się pod językiem lub na podniebieniu. Tylko stomatolog ma narzędzia i kompetencje do tego, aby prawidłowo je rozpoznać. To kolejny powód do nie zaniedbywania wizyt kontrolnych.

Nowoczesna stomatologia – leczenie bez bólu

Nawet pomimo faktów, które są powszechnie znane – próchnica jest niebezpieczna, a nowotwory poważnie zagrażają naszemu życiu – Polacy wciąż niechętnie odwiedzają gabinety dentystyczne. Najczęściej traktujemy stomatologa jako ostatnią deskę ratunku, której chwytamy się jedynie w momencie, w którym już naprawdę nie mamy innego wyjścia. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim wciąż pokutuje utrwalony w czasach PRL-u mit jakoby wizyta u dentysty musiała wiązać się z ogromnym bólem, nieprzyjemnymi wrażeniami i w konsekwencji okropnymi wspomnieniami. To wrażenie przekazywane jest z pokolenia na pokolenie

Należy jednak pamiętać, że czasy znacząco się zmieniły. Współczesna medycyna oferuje nam wiele udogodnień i wygodnych rozwiązań. Stomatologia nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Obecnie nie tylko gabinety prywatne, ale także te finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia oferują nam doskonałej jakości znieczulenie miejscowe, dostępne w bardzo przystępnej cenie. Jest ono również wyjątkowo skuteczne – najczęściej podczas leczenia nie czujemy żadnego bólu.

Ostatnim argumentem, który jest jednak bardzo istotny dla wielu z nas są kwestie finansowe. Usługi dentystyczne nie są tanie – szczególnie w przypadku tak zaawansowanych zabiegów jak leczenie kanałowe pod mikroskopem lub rekonstrukcja zęba. Właśnie dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się leczyć próchnicę w momencie kiedy nie jest ona jeszcze bardzo zaawansowana. Szczególnie w sytuacji kiedy niemal każdy stomatolog oferuje tanie i skutecznie znieczulenie miejscowe.

Dobrym rozwiązaniem jest przyzwyczajanie naszych dzieci do profilaktycznego leczenia zębów już od najmłodszych lat. Przyniesie to same korzyści dla ich zdrowia w przyszłości i przyczyni się do zdjęcia z zawodu dentysty uciążliwego mitu.

degress7

Related Posts

Ile kosztuje pralnia?

Ile kosztuje pralnia?

Kto może przeprowadzać transkrypcje?

Kto może przeprowadzać transkrypcje?

Ile czasu trwa ozonowanie pokoju?

Ile czasu trwa ozonowanie pokoju?

Co należy wiedzieć o druku offsetowym?

Co należy wiedzieć o druku offsetowym?