Co sprzyja jeździe na desce do wakesurfingu?

Co sprzyja jeździe na desce do wakesurfingu?

Co sprzyja jeździe na desce do wakesurfingu? Wakesurfing to fajny sport wodny, który może być uprawiany przez wszystkie grupy wiekowe. Jest wystarczająco dużo aspektów, z którymi trzeba się zapoznać, aby znaleźć naprawdę odpowiednią deskę do wakesurfingu dla siebie.

Deski wakesurfingowe mają ogromną liczbę możliwości, które w określonych warunkach mogą poprawić pewne walory użytkowe. Jeździec musi stanąć na desce i spróbować złapać falę. Tylko fala jest tworzona nie przez ocean, ale przez łódź, która płynie tuż przed sportowcem. Na falę trzeba dostać się za pomocą liny przyczepionej do łodzi.

Korzyści z jazdy na desce do wakesurfingu

Zaletą wakesurfingu jest to, że do jazdy wystarczy deska, woda i łódź. Można to zrobić w każdym miejscu, w którym jest rzeka lub duże jezioro. Fale oceaniczne są opcjonalne. Dla początkujących w sportach wodnych najbardziej wskazany jest wakesurfing. Najważniejsza jest łódź holownicza, ponieważ od niej zależy powstanie fali surfingowej, na której będzie się pływać.

Poszukując łodzi do wynajęcia musi ona spełnić określone wymagania:

 • Moc silnika w granicach 300-450 koni mechanicznych
 • Prędkość w granicach 50 km / h, którą uzyskuje się w krótkim czasie
 • Obecność śmigła znajdującego się głęboko pod rufą (silnik zaburtowy stwarza niebezpieczne warunki dla życia sportowca)
 • Dostępność tempomatu, który utrzymuje zadaną prędkość na stałym poziomie
 • Usytuowanie platformy startowej poza rufą (służąca do startu, mety i mocowania deski)
 • Generowana fala powinna mieć kształt litery V, aby zawodnik czuł się komfortowo wykonując triki i skoki.

Co sprzyja jeździe na desce do wakesurfingu?Wakesurfer wychodzi z wody z krótką linką i jedzie na specjalnej desce bez zaczepów za holownikiem, aż nabierze określonej prędkości. Łódź jest obciążona balastem z jednej strony, co pozwala na wykonanie jednej dużej sztucznej fali. Jest też bardziej poważny rodzaj surfingu wodnego – wakeboard, czyli sport ekstremalny łączący elementy nart wodnych, akrobatyki i skoków. Z pojazdu holującego, za który trzyma się jeździec, rozciąga się długa lina, stojąc na wakeboardzie, wykonując różne akrobatyczne sztuczki. Na wakeboardzie fala służy, jako trampolina do wykonywania trików, dlatego ciężki silnik w łodziach znajduje się jak najbliżej rufy. Należy zaznaczyć, że różnica między wakesurfingiem a wakeboardingiem wpływa na dobór sprzętu. Wakeboard wyróżnia się obecnością specjalnych wiązań i kilów, a w wakesurfingu używana jest zwykła deska przypominająca deskę surfingową. Rozmiar deski w pierwszym i drugim przypadku musi odpowiadać wymiarom jeźdźca.

Cechy deski do wakesurfingu

 • Kształt krawędzi – krawędź w desce do wakesurfingu, wpływa na to, jak woda przepływa po desce i ostatecznie decyduje o tym, jak deska się porusza i skręca. Cieńsza, ostrzejsza krawędź zapewnia większą prędkość i obsługę, a grubsza, bardziej zaokrąglona krawędź zapewni większą stabilność deski.
 • Zaokrąglone krawędzie – większy promień krawędzi sprawia, że deska jest stabilniejsza i bardziej miękka podczas pokonywania zakrętów, stają się płynniejsze, ostre manewry nie są dla takiej deski.
 • Ostre krawędzie – zapewnia maksymalną prędkość i doskonałe prowadzenie.
 • Profil mieszany – ten rodzaj krawędzi znajduje się gdzieś pomiędzy zaokrąglonymi a ostrymi krawędziami. Zapewnia stabilną, płynną jazdę po wodzie, zapewniając jednocześnie pewne prowadzenie. Dobra, wszechstronna opcja zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych jeźdźców.
 • Ugięcie deski – kładąc deskę na ziemi, od razu można zauważyć, że nie jest całkowicie płaska. To jest ugięcie deski, które określa, która powierzchnia deski będzie faktycznie dotykała wody podczas jazdy. Jak to wpłynie na jazdę? Deska do wakesurfingu z gładszym ugięciem większym obszarem styka się z wodą, dzięki czemu jest lżejszą deską speed. Deska z bardziej stromym ugięciem płynie wolniej, ponieważ ma mniej punktów kontaktu z wodą. Ale ta sama właściwość pozwala jej być bardziej zwinną i zwrotną, można bardziej agresywnie przyspieszyć w dół fali.

Przykłady desek do wakesurfingu

 • Deska może być wykonana technologią formowania tłoczonego, jej niskoprofilowa konstrukcja w połączeniu z dwoma wcięciami na ślizgu daje możliwość swobodnego poruszanie się po małych i dużych falach.
 • Dostępne są także miękkie deski, które wyposażone są w drewnianą podłużnicę oraz wzmacnianie warstwy zewnętrzne. Deska posiada cienko profilowe finy, które gwarantują dodatkową kontrolę na fali a wykończenie powoduje, że zmniejsza się ryzyko kontuzji.
 • Miłośnicy prędkości poszukują wydajnej deski do wakesurfingu z kombinacją dynamicznej linii rockera, która jest połączona z łatwością płaskiego ślizgu. Efektem jest sprawna i łatwa w kontroli deska hybrydowa.

Łódź z systemem Surf Gate, pozwala dosłownie w kilka sekund przestawiać falę z boku na bok bez konieczności przesuwania balastu i z możliwością indywidualnego doboru kształtu i wysokości fali dla każdego surfera w łodzi. Zapewnia długą falę wakesurfingu z niewiarygodnie delikatnym wzniesieniem, które naciska bardzo mocno, dzięki czemu nawet początkujący czuje się komfortowo i stabilnie. Jak widać wszystko jest ważne: deska, łódź i sprawny jeździec.

degress

Related Posts

Czym właściwie jest pianka neoprenowa?

Czym właściwie jest pianka neoprenowa?

Dobre rady na start dla poszukiwaczy minerałów

Dobre rady na start dla poszukiwaczy minerałów