Co należy wiedzieć o druku offsetowym? Na dzień dzisiejszy z pewnością można stwierdzić, że druk offsetowy to jedna z najczęściej stosowanych technologii druku przemysłowego i cieszy się ogromną popularnością. Czym dokładnie jest druk offsetowy? Jakie różnice pomiędzy drukiem cyfrowym i offsetowym możemy wyróżnić? Jakie zalety i wady ma druk offsetowy? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Czym jest druk offsetowy – charakterystyka
Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie druku offsetowego, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewna technika druku płaskiego. Co to oznacza w praktyce? Wszelkie elementy matrycy drukarki znajdują się na tym samym poziomie. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku, kiedy mamy do czynienia z dużą ilością odbitek. Tego typu technologia to gwarancja względnie taniego i szybkiego druku. W tym przypadku mamy do czynienia ze zjawiskiem odpychania się czynników drukujących i niedrukujących. Warto wspomnieć o matrycy, która to w drukarkach offsetowych stworzona jest z lekkiego aluminium. Dlaczego właściwie druk offsetowy cieszy się coraz większą popularnością? Zapewne chodzi o możliwość uzyskiwania szybkich i tanich realizacji właściwie na wielu różnych materiałach. Tak więc obojętne jest czy są to papiery powlekane czy kartony – druk offsetowy doskonale sobie poradzi z każdym problemem. W jaki sposób przebiega proces drukowania? Otóż nie jest to nic skomplikowanego. Na początku forma drukowa zostaje unieruchomiona w cylindrze. W późniejszym etapie obciąg gumowy przenosi farbę z formy na dane podłoże. Aby druk był utrwalony, stalowy cylinder dociska go i tym samym wspomaga cały zabieg. Farby są w tym przypadku olejowe, dlatego też wyglądają niezwykle intensywnie. Nadruki wykonane więc techniką offsetową są dokładne i najczęściej wykorzystuje się je do drukowania takich elementów, jak chociażby plakaty, ulotki, książki, katalogi, mapy, a także inne, wielobarwne materiały.
Czytaj również:
Kilka słów o druku cyfrowym
Jeśli chodzi o druk cyfrowy, w tym przypadku mamy do czynienia z naświetlaniem wałka z warstwą foto przewodzącą. Do miejsca, gdzie ma pojawić się dany obraz, podczepiają się drobinki tuszu, który to przenosi się na papier. Warto wspomnieć o tym, że cały ten proces może być w dowolnej chwili zatrzymywany, a po kilku sekundach wznawiany. Druk cyfrowy najczęściej stosowany jest do wydruków o stosunkowo małych rozmiarach. Specjaliści uważają, że tego typu metoda sprawdza się przede wszystkim przy monochromatycznych obrazach, które mają elementy zmienne. Druk cyfrowy opłacalny jest tylko i wyłącznie w przypadku małego nakładu.
Różnice pomiędzy drukiem cyfrowym i drukiem offsetowym
Nie trzeba być specjalistą, żeby stwierdzić, że druk offsetowy i cyfrowy to dwa odmienne pojęcia. Ten pierwszy przede wszystkim stosowany jest w przypadku dużych nakładów, natomiast ten drugi – do mniejszych. Dlaczego małe nakłady w przypadku druku offsetowego są tak kosztowne? Chodzi przede wszystkim o stosunkowo długi proces przygotowania do druku, dlatego też w takich sytuacjach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się być druk cyfrowy. Pamiętajmy o tym, że druk cyfrowy umożliwia personalizację egzemplarzy. Co to dokładnie oznacza? Bez większych problemów jesteśmy w stanie zamieścić odmienne dane na każdym z wydruków, przykładowo różne daty, imiona i nazwiska. Czegoś takiego nie jesteśmy w stanie uzyskać w przypadku druku offsetowego.
Zalety i wady druku offsetowego
Nie da się ukryć, że druk offsetowy na dzień dzisiejszy wykorzystywany jest prawie we wszystkich drukarniach. Jest to przede wszystkim metoda uniwersalna, oznacza to, że ma wiele zastosowań. Ogromną zaletą jest korzyść finansowa. Dlatego też nawet w przypadku dużych nakładów, końcowy koszt jest stosunkowo niski. Tego typu rozwiązanie zaleca się w przypadku wydruku materiałów promocyjnych, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić część funduszy kampanijnych. Druk offsetowy to stosunkowo dobra jakość, jeśli zestawimy ją z ceną. Dany wydruk jest wyrazisty i co ważne- kolory są dokładnie odwzorowane. Co ciekawe, jesteśmy w stanie dostrzec nawet najmniejsze detale, co z pewnością sprawia duże wrażenie. Kolejną zaletą jest ponadprzeciętna trwałość druku. Zadrukowany papier można więc poddać uszlachetnianiu. Warto wspomnieć o tym, że druk offsetowy oferuje możliwość drukowania wielu kolorów. Dodatkowo możemy zastosować wiele materiałów, na których może zostać wydrukowany element. Niestety druk offsetowy nie jest idealny, ma więc kilka wad, o których warto wspomnieć. W przypadku niskich nakładów metoda ta jest skrajnie nieopłacalna. Nie jest również możliwe zrealizowanie wydruków personalizowanych. Pamiętajmy także o tym, że nie obędzie się bez przygotowania formy drukarskiej. W konsekwencji czas przygotowania nadruku będzie wydłużony. Dlatego też zdecyduj się na druk offsetowy, jeśli potrzebujesz drukowania wielu kopii, wówczas jest to korzystne pod względem ekonomicznym.