A miało być na całe życie…

A miało być na całe życie…

W chwili wypowiadania przysięgi małżeńskiej przysięgamy sobie: uczciwość, miłość, wierność, bycie razem aż do śmierci. Wzniosłe słowa, mówione w uroczystej oprawie w obecności rodziny i przyjaciół nieraz nie wytrzymują próby czasu. W Polsce notuje się coraz więcej rozwodów. Długość małżeństwa nie ma specjalnego znaczenia: rozpadają się związki z krótkim stażem małżeńskim, jak i małżeństwa mające za sobą ponad 15-letni staż.

 

Początkowa sielanka

Na początku związku jest zawsze sielanka. Dwoje zakochanych w sobie ludzi nie widzi świata poza sobą, są radośni, szczęśliwi. Niestety, z czasem pojawiają się problemy w związku, które są bardzo często skutkiem innych kłopotów życiowych. Pożądanie wypala się, a miejsce miłości zajmuje przyjaźń, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Codzienne życie podkłada pod nogi różne problemy, np.: finansowe, zdrowotne, seksualne, różnice w postrzeganiu świata, a nawet w ocenie bieżącej polityki. Para zaczyna oddalać się od siebie, wybuchają kłótnie, awantury, ludzie zaczynają rozumieć, że coraz więcej ich dzieli niż łączy.  Złe emocje zaczynają przeważać, a napięta sytuacja między dorosłymi zaczyna odbijać się na potomstwie. Po wielu przemyśleniach decydują się na rozwód. 

 

Śluby coraz później

 

Jeszcze 30 lat temu wiek zawarcia małżeństwa to 22-25 lat, obecnie na ślub decydują się osoby między 27 a 32 rokiem życia. Wydawać by się mogło, że późniejszy wiek zawarcia małżeństwa będzie sprzyjał trwałości związku, ponieważ ludzie bardziej świadomie podejmują decyzję o założeniu rodziny.  Późniejsza decyzja o ślubie nie idzie w parze z trwałością małżeństwa. Para dochodzi do wniosku, że lepiej jest rozstać się niż męczyć się w nieudanym małżeństwie. Większość psychologów podważa tezę, że dla dziecka jest lepiej, kiedy rodzice są razem, nawet jeżeli kłócą się i przestali kochać się i szanować. Wiek, z którym ludzie zawarli małżeństwo, ma minimalny wpływ na trwałość związku.

 

Przyzwolenie społeczne na rozwód

 

Jeszcze kilkanaście lat temu  rozwód były wstydliwą sprawą, nie mówiło się o nim publicznie. Dziś za sprawą zmian światopoglądowych rozwody wyszły  z cienia, stały się tematem rozmów przyjaciół i licznych artykułów prasowych. Dzięki organizacjom kobiecym rozwód stał się oczywistym wyborem, który pomaga uwolnić z przemocowego małżeństwa. Zmieniła się mentalność społeczna – ludzie nie zakładają nierozerwalności małżeństwa. Jeżeli próby ratowania związku nie przynoszą rezultatu, para decyduje się na rozwód i każde z byłych małżonków idzie swoją drogą. Jedyną niepokojącą sprawą jest nagminne uchylanie się mężczyzn od płacenia alimentów  na dzieci. Słabość organów państwa w ściąganiu alimentów przeraża. Dzisiaj coraz popularniejszy jest pogląd, że ważniejsze od trwałości małżeństwa jest bezpieczeństwo rodziny i uwolnienie się z przemocowego lub toksycznego związku. Rozwody nie jest już porażką, ale faktem z życia. Na inne postrzeganie rozwodów wpływa przykład gwiazd show biznesu, które mają nawet po kilka rozwodów i są szczęśliwe w nowych związkach. Małżeństwo traktowane jest jako sformalizowanie aktualnego związku, a nie inwestycja w związek na całe życie. Większe przyzwolenie na rozwody jest oczywiście w większych miast. Na wsiach bardziej ceni się trwałość małżeństwa, co ma swoje przyczyny w większej religijności mieszkańców. Niestety, nie oznacza to, że na siłę utrzymywane małżeństwa są szczęśliwe. Kobiety i dzieci latami cierpią z powodu doznawanej przemocy i obaw o wykluczenie ze społeczności z powodu rozwodu.

 

Dzieci a rozwód rodziców

 

Przez lata panowało przekonanie, że warto trwać nawet w złym związku na dobra dzieci, ponieważ powinny mieć rodziców mieszkających razem. Badania psychologiczne pokazały, że utrzymywanie małżeństwa, w którym wiecznie są awantury, a nawet przemoc jest destrukcyjne dla psychiki dziecka, bo najmłodszy członek rodziny jest przez to pozbawiony bezpiecznego, pełnego miłości i rodzinnego ciepła domu.  Pociechy doskonale wyczuwają, że dorośli udają szczęśliwą rodzinę. Do rozwodu należy przygotować. Nie wolno dopuścić do tego, aby dziecko stało się kartą przetargową przy rozwodzie https://klimkowski-kancelaria.pl/221/rozwody-gdansk rodziców. Potomek ma prawo do obojga rodziców nawet po ich rozstaniu.  Jedynie w sytuacji przemocy w rodzinie, rodzic przemocowy powinien być pozbawiony prawa do kontaktu z dzieckiem. Najmłodszemu członkowi rodziny należy wytłumaczyć dlaczego rodzice rozwodzą się i zapewnić że nadal kochają swoje dziecko.

Rozwód następuje między rodzicami, a nie pomiędzy dorosłymi a dzieckiem. Rozmowę o rozwodzie należy przeprowadzić bardzo delikatnie i zapewnić dziecko, że nie jest winne rozpadowi małżeństwa rodziców.

 

Rozwód to nieraz najtrudniejsza decyzja w życiu. Człowiek ma wrażenie przegranej – w końcu miało być pięknie, wspólne życie do starości, radość z wychowywania dzieci, a później wnuków. Jednak życie pokonało piękną, romantyczną miłość i pozostawiło w sercu ranę. Bywają sytuacje, że rozwód jest zwycięstwem i pozwala rozpocząć nowe życie bez destrukcyjnych wydarzeń, a z nadzieją na lepszą przyszłość. 

ZOBACZ:

POCZYTAJ TAKŻE:

degress

Related Posts

Frankowicze, kto winny?

Frankowicze, kto winny?

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Czym zajmuje się kancelaria prawna?